Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vzhled

BŠO je podobný německému ovčákovi. Je silný, svalnatý pes střední velikosti, se vztyčenýma ušima, tělem Obrazekpodlouhlého formátu.Nos je středně velký, s černým pigmentem, světlejší nos je však přijatelný. Oči jsou středně velké, trochu šikmo posazené, zbarvené hnědě nebo tmavě hnědé, s požadovanými černě zbarvenými očními linkami. Uši má vztyčené a vysoko posazené. Krk je středně dlouhý, dobře svalnatý. Tělo má silné, svalnaté a středně dlouhé. Hřbet je silný a rovný. Ocas je spíše nízko nasazený, šavlovitého tvaru. Pes má v kohoutku 60 až 66 cm, fena 55 až 61 cm. Pes váží v rozmezí 30 až 40 kg, fena 25 až 35 kg.

Srst

Vyskytuje se v krátkosrsté nebo v dlouhosrsté variantě. Barva má být čistě bílá beze skvrn. Tolerované je mírně nažloutlé zbarvení.

Povaha

ObrazekBílý švýcarský ovčák je bdělý, živý a pozorný pes, k cizím lidem je někdy mírně rezervovaný, nikdy však není bojácný, nervózní nebo agresivní. Je jemný, citlivý, klidný, rozvážný. Je i temperamentní, živý, vychytralý, odvážný a díky své vysoké inteligenci velmi učenlivý a snadno ovladatelný. Dominance je u něj výjimečný jev.

Společenská charakteristika

Je to skvělý rodinný pes. Je věrným rodinným psem, Obrazekmilující děti, který udělá vše pro svou rodinu. K domácím zvířatům se chová velmi tolerantně. Cizí psy nenapadá, ale záleží v jaké situaci se zrovna nachází. Je temperamentní, živý, vyniká svou osobností, má silné nervy, není však agresivní. Je klidný, sebevědomý  a zachovává si přirozený odstup, který vylučuje spontánní přátelství k cizím lidem. 

Výchova

ObrazekŠtěňata jsou velmi citlivá a vnímavá, proto je důležitá včasná a důsledná socializace nejméně do 1 roku. Je možné ho chovat venku a při zvolení vhodného chladnějšího a klidného místa i v bytě. Tito psi nemají sklony k toulkám a rozšiřování území, mohou většinou celý den pobíhat volně po zahradě. Z nedostatku pohybu mohou velmi strádat. Pro udržení výborné kondice potřebuje pohyb v podobě dlouhých procházek, plavání. 

Výcvik

Toto plemeno se vychovává poměrně dobře – rád se učí a nejsou problémy s dominancí. Výcvik poslušnosti nedělá problémy, ale nesnáší tvrdý dril. Toto plemeno má poměrně nízký práh bolestivosti. Tedy dramatičtěji prožívá bolest než jiná plemena. Proto se nikdy nedoporučuje používat surové fyzické tresty při výcviku. Jsou to dobří a pečliví stopaři. S obrannou je možné začít až když začne pes sám spolupracovat.

Obrazek